3. Köyler arası Halk Oyunları Yarışması renkli görüntülere sahne oldu

Kaybolmaya yüz tutmuş Halk Oyunları değerlerimizin tespiti ve arşivlenmesi amacıyla Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile Haliliye Belediyesi ve Şanlıurfa Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV)’ın katkıları ile “3.Köyler arası Mahalli Halk Oyunları Yarışması” yapıldı.

Yarışma öncesi, yarışmaya katılan toplam 18 ekip Valilik bahçesinde toplandı. Vali Hasan ŞILDAK tarafından yarışmanın yapılacağı Urfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Spor Salonuna uğurlanan ekipler, davul ve zurnalar eşliğinde kortej oluşturdu. Cumhuriyet Caddesinde renkli görüntüler oluşturan kortej, yürüyüşünü yarışmanın yapılacağı salonda noktaladı. 

Köy Ekiplerinin yöresel figür ve kıyafetleriyle performanslarını sergilediği yarışmada, jüri üyeleri, katılan bütün halk oyunları ekiplerini birinciliğe layık gördü.

Yarışmaya Vali Yardımcısı Yeliz Mercan, ŞURKAV Yönetim Kurulu üyesi, Abdülkadir ACAR, Eyyübiye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İsmail KAYA, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Konservatuvarı Halkoyunları Öğretim Görevlisi Ahmet Turan DEMİRBAŞ, THOF Araştırma ve Derleme Komisyon Başkanı, Ege Üniversitesi Konservatuvarı Halkoyunları Bölümü emekli Öğretim Görevlisi Abdurrahim Karademir,  Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürlüğü  Halkoyunları Uzmanı Oktay YILMAZ, Köylüler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Katılım sağlayan tüm köy ekiplerine para ödülü, plaket, katılım belgesi takdim edildi.