Halk Oyunlarından Yana, Hep Yan Yana” Halk Oyunları Gecesi Düzenlendi.

Şanlıurfa Valiliği himayelerinde, Vakfımız ve Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen Halk Oyunları Gecesinde Türkiye’nin birçok yöresine ait sergilenen halkoyunları gösterileri izleyenleri adeta mest etti.

Halk Oyunlarının yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için bir birinden güzel etkinlere imza atan vakfımız dün gece Mehmet Akif İnan Konferans ve sergi Salonunda “Halk Oyunlarından Yana, Hep Yan Yana” Halk Oyunları Gecesinde başarılı bir etkinliğe daha imza attı.

Genel Sanat Yönetmenliğini Şükrü Üzümcü ve Burak Korkmaz’ın yaptığı gecede aylardır Halk Oyunları eğitimi gören yaklaşık 90 kişilik Halk oyunları ekibi tarafından Türkiye’nin birçok yöresine ait Halk oyunları gösterileri sergilediler.

Geceye Vali Yardımcısı Yeliz MERCAN, Haliliye Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Halil KAYA, Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet DEMİR, Eyübiye Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet SALICI, Eyyübiye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İsmail KAYA, ŞURKAV Yönetim Kurulu ve mütevelli heyet üyelerinin katıldığı gecede davetliler ve misafirler Salonu doldururken bazı izleyiciler ise geceyi ayakta izledi.

Birinci Bölümde, Düğün ve Ağıt (Tiyatral) Kımıl, Harkuşta, Meryem, Çayda Çıra, Düğün,  İkinci Bölümde, Fasıl (kılıç kalkan), Zeybek (Kocakonak), Artvin yöresi, Zeybek (Harmandalı), Şanlıurfa Halay, Yaba ve Teşi, Diyarbakır, Kars, Şanlıurfa Arap Oyunları ve Atabarı oyunlarının sergilendiği renkli gecede, unutulmaz bir görsel şölen yaşandı.

Yaklaşık iki saat süren Halk Oyunları Gecesinin sonunda Sanat Yönetmenleri Şükrü Üzümcü ve Burak Korkmaz’a etkinlikteki emeklerinden dolayı Vali Yardımcısı Yeliz Mercan ve Haliliye Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Halil KAYA tarafından plaket takdimi gerçekleştirilirken izleyiciler de alkışlarla emeği geçenlere teşekkür etti.