Geleneksel El Sanatlarının Yaşatılması Projesi

Başvuru Sahibinin Adı

:

Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı

Projenin Adı

:

Geleneksel El Sanatlarının Yaşatılması Projesi

Projenin Süresi

:

4 Ay

Proje Başlama ve Bitiş Tarihi

:

02.12.2010 / 08.03,2010

Projenin Bütçesi

:

32.885,00.TL

Projeye Finansman Katkı Sağlayanlar

:

İŞKUR

32.885,00.TL

 

 

Projenin Amacı

:

Taş Ustalığı, Keçe ve Ehram Dokuma gibi yok olmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarının ortadan kalkmasıyla bu işi yapan insanlarımız işsiz kalmaktadırlar, aile bütçesine katkı sağlayamadığı için bu işi yapan ailelerde ekonomik sıkıntı artmaktadır.
Proje ile yok olmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızın yeniden yaşatılmasını Proje ile yok olmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızın yeniden yaşatılmasını, kenar mahallerde sosyoekonomik açıdan mağdur olan yöre insanına el sanatları meslek edindirme kursları sayesinde meslek edinmelerini sağlayıp, aile ekonomisine katkıda bulunulması hedeflenmektedir.
Bu amaçlar doğrultusunda el sanatlarının öğretilerek yok olmasını engellemek, kalıcı olmasını ve sürdürülebilirliği de sağlanmış olacaktır. 

Hedef Gruplar

:

İşsiz yöre insanları

Projenin Sonuçları

:

Bu Proje ile Yöresel el sanatlarının unutulması ve yok olması engellenecektir. Çalışma şartları kısıtlı olan yöre insanlarına iş imkânı sağlanacak,
İşsiz Yöre insanlarına el sanatları öğretilerek meslek edindirme, para kazandırmak ve istihdam ortamı yaratmak.
Nitelikli ve sürdürebilir meslek sahibi olmak isteyen yöre insanlarını, nitelikli işgücü olarak yetiştirmek ve yetişen  işgücünün yerel işgücü piyasa koşulları içinde istihdam edilmelerini sağlamaktır.
Üretime yönelik çalışmaların yaygınlaştırılarak ekonomiye katkıda bulunulması,
Mesleki yeterliliğe sahip nitelikli işgücü hareketliliğini artırmak ve uzun vadede işsizliğin azaltılmasına ve istihdamın geliştirilmesine katkıda bulunmaktır.

Projenin Son Durumu

:

Proje Başarı ile bitirilmiştir.