Gezelim Görelim Öğrenelim Projesi

Başvuru Sahibinin Adı

:

Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı

Projenin Adı

:

Gezelim Görelim Öğrenelim Projesi

Projenin Süresi

:

3 Ay

Proje Başlama ve Bitiş Tarihi

:

01.03.2012 - 31.05.2012

Projenin Bütçesi

:

249.350,00.TL

Projeye Finansman Katkı Sağlayanlar

:

SODES

249.350,00.TL

ŞURKAV

     60.000,00.TL

Projenin Amacı

:

Proje ile Şanlıurfa genelinde dezavantajlı bölgelerde eğitim ve öğrenim gören sınırlı bir sosyal, kültürel ve maddi sıkıntılar içerisinde yaşamakta olan ilköğretim son sınıfında okuyan öğrencilerin (toplam 4500 Öğrenci) ortam değişikliği yaparak bir gün olsun bulundukları ortamdan uzaklaşıp ilçe ve çevrede bulunan Kültür ve Tabiat varlıkları ile görülmeye değer Turizm varlıkları ve sosyal kültürel ve günlük yaşam koşulları ile tanışmalarının sağlanarak, dezavantajlı bölgede yaşayan insanlara değer verildiğini hissettirmek amaçlanmaktadır.
Yapılacak bu proje ile dezavantajlı bölgede yaşayan ilköğretim okullarında öğrenim gören 4500 öğrencinin bir gezi turu vasıtasıyla 225’şer gruplar halinde (Toplam 20 sefer 4500 öğrenci) otobüsler kiralanarak Halfeti ve Birecik’te bulunan Kültürel değerlerimizle tanıştırmak ve Gaziantep ilinde bulunan Hayvanat bahçeleri ile Harikalar diyarını gezdirerek farklı bir ortamda vakit geçirmelerini sağlamak.

Hedef Gruplar

:

İlköğretim Öğrencileri

Projenin Sonuçları

:

Öğrencilere tarihlerine ve kültürlerine karşı daha bilinçli olmaları sağlandı.
İlçe ve çevresinde bulunan görülmeye değer Kültür, Tabiat ve Turizm varlıklarını tanımaları sağlandı.
Bu değerleri hiç görmeyen küçüklerin bu alanları gezip görerek “kültürel bilgi”ye erişmeleri ve “koruma bilinci”ne ulaşmaları amacıyla öğrencilere Halfeti ilçemizde tekne turu yapılmış ve Birecik İlçemizde kelaynak kuşlarının tanıtımı yapılmıştır.
Öğrenciler Gaziantep iline götürülerek orada bulunan Hayvanat bahçesi ve eğlence Merkezi Harikalar diyarı gezdirilmiştir.

Projenin Son Durumu

:

Proje başarı ile bitirilerek, 4500 öğrenciye Halfeti Tekne Turu, Birecik Kelaynak Kuşlarının ziyareti ve Gaziantep Harikalar Diyarı ile Hayvanat bahçesine gezi düzenlendi.