Tarihi ve Turistik Güzergâhların Güvenliklerinin sağlanması Projesi

Başvuru Sahibinin Adı

:

Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı

Projenin Adı

:

Tarihi ve Turistik Güzergâhların Güvenliklerinin sağlanması Projesi

Projenin Süresi

:

3 Ay

Proje Başlama ve Bitiş Tarihi

:

01 Nisan 2013/30 Haziran 2013

Projenin Bütçesi

:

440.238,00.TL

Projeye Finansman Katkı Sağlayanlar

:

Karacadağ Kalkınma Ajansı

330.178,50.TL

ŞURKAV

110.059,50.TL

Projenin Amacı

:

Turistik potansiyeli olan güzergâh ve turistik mekânların güvenlik kameraları ile güvenliğinin sağlanarak Yerli ve Yabancı turistlerin ilimizden memnun ayrılmalarını sağlamak, Turist sayısında artısı sağlayarak ilimizin, turizm sektöründeki ekonomik girdilerden daha fazla yararlanmasını sağlamak, ekonomik gelişmeye katkı sağlamak en önemli amaçlarımızdır.

Hedef Gruplar

:

Yerli ve Yabancı Turistler
Turizm Acenteleri
Turizm Sektöründe çalışmak isteyen işsizler

Projenin Sonuçları

:

Balıklıgöl Kent Platosu, Şanlıurfa Kalesi gibi mekânların değişik noktalarına güvenlik kameraları montajı yapılarak tedbirler alınmış, suç önleme bilinci oluşturulmuştur. Duyarlı bir toplum ile bölgede suç oranının azaltılarak daha güvenli bir ortam sağlanması amaçlanmıştır. Turistik potansiyeli olan güzergâh ve turistik mekânların güvenliğinin sağlanması ile kendini güvende hisseden yerli ve yabancı turistlerin sayısında artış sağlanması ile bölgemizin turizm alanında gelişmesine katkı sağlanmıştır. Şanlıurfa’yı turizmde cazibe merkezi haline getirmek, bölgenin turizm potansiyellerini ortaya çıkararak turizm girdilerinden daha fazla yararlanmasını sağlamak en önemli hedeflerimizdir.

Projenin Son Durumu

:

Dergah Balıklıgöl Alanına Güvenlik Kamera montajları yapılarak, güvenliğin sağlanması amacıyla İl Emniyet Müdürlüğüne Protokol imzalanarak ile teslim edilmiştir.