Şanlıurfa Mutfağının Arşivlenmesi Projesi

Başvuru Sahibinin Adı

:

Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı

Projenin Adı

:

Şanlıurfa Mutfağının Arşivlenmesi Projesi

Projenin Süresi

:

3 Ay

Proje Başlama ve Bitiş Tarihi

:

01.07.2014 -30.09.2014

Projenin Bütçesi

:

52.290,40. TL

Projeye Finansman Katkı Sağlayanlar

:

Karacadağ Kalkınma Ajansı

52.290,40. TL

 

 

Projenin Amacı

:

Unesco Gastronomi Şehri adayı Şanlıurfa’nın gastronomi kültürünün ve gastronomi kültürü içinde yer alan bütün unsurların araştırılıp geliştirilerek uluslar arası turizm standartlarına yükseltilmesi ve bu alanda dünyaca bilinen bir marka şehir unvanı alması.
Şanlıurfa mutfağının araştırılması ve yemek çeşitliliğinin uluslar arası standartlarda reçetelendirilerek arşivlenmesi. Türkiye Asçılar ve Şefler Federasyonu şefleri aracılığı ile Şanlıurfa mutfağının temsilcilerinin uluslar arası mutfak standartlarına göre eğitilmesi amaçlanmaktadır.

Hedef Gruplar

:

Mutfak Şefleri, Otel Restoran, Konukevleri ve Lokantalar

Projenin Sonuçları

:

Şanlıurfa’nın gastronomi kültürünün ve gastronomi kültürü içinde yer alan bütün unsurları araştırılmış ve geliştirilerek uluslar arası turizm standartlarına yükseltilmiştir.
Şanlıurfa mutfağı ile geçmişte yapılıp şuan yapılmayan ve bilinmeyen Gastronomi kültürü konusunda uzman kişiler ve şehrin önde gelenleri ile araştırmalar yapılarak yazılı ve görsel unsurları ile birlikte dijital ve basılı iki arşiv çalışması yapılmıştır.
Yemek çeşitliliği uluslararası standartlarda reçetelendirilerek arşivlenmiş, Türkiye Asçılar ve Şefler
Federasyonu şefleri aracılığı ile Şanlıurfa mutfağının temsilcileri uluslar arası mutfak standartlarına göre eğitilmiştir.
Türkiye Asçılar ve Şefler Federasyonu şefleri ve Şanlıurfa şefleri ortaklasa bir çalışma ile mevcut gastronomi kültürü için yeni kombinasyonlar ve farklı pişirme teknikleri geliştirmişlerdir.
Mahalli yemeklerimizin yer aldığı bir yemek kitap basımı gerçekleştirilmiştir

Projenin Son Durumu

:

Proje başarı ile tamamlanmıştır