Gastronomi Turizmi İle İstihdamı Artırıyoruz

Başvuru Sahibinin Adı

:

Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı

Projenin Adı

:

Gastronomi Turizmi İle İstihdamı Artırıyoruz

Projenin Süresi

:

10 Ay

Proje Başlama ve Bitiş Tarihi

:

15.01.2018 – 15.11.2018

Projenin Bütçesi

:

174.433,00.TL

Projeye Finansman Katkı Sağlayanlar

:

SODES

155.508,00.TL

ŞURKAV

  18.925,00.TL

Projenin Amacı

:

Dezavantajlı bölgede yaşayan ve iş imkânı bulamayan, maddi zorluklar çeken kadınlar ile genç kızların mesleki bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine, pasif tüketici olmaktan çıkıp, aktif üretici olmalarına, kendi işlerini kurabilmelerine ve gelir elde etmelerine katkıda bulunmak, istihdam edilebilirliklerini artırarak Otel Restoran, Konukevleri ve Lokantalarda Yiyecek- içecek sektörüne hizmet veren kalifiye elemanlar yetiştirilerek istihdamın sağlanması Projenin amaçlarındandır.

Proje ile yeni ustaların yetişmesine yöresel yemeklerin yaşatılmasına ve yöreye özgü bu değerin kadınların ekonomik ve sosyal gelişmesine katkıda bulunmasına yarar sağlayacaktır.

Projenin Sonuçları

:

Vakfımız bünyesinde bulanan 6 odalı tarihi Urfa evi içerisinde bulunan odalardan birinin bakım ve onarımı yapılarak yöremize özgü yemek yapımı için yöresel Mutfak oluşturulmuş, dezavantajlı bölgede yaşayan ve iş imkânı bulamayan yöresel yemek yapmasını öğrenmek isteyen 32 kursiyere 9 ay süresince Haftada 5 gün 7 saat’lik eğitimler verilmiştir.

Yapılan çalışmaları sayesinde yapılmayan ve unutulmuş Yöresel yemeklerimizin tanıtılması, tekrar yapılması ve kayıt altına alınması sağlanmış oldu. Sosyoekonomik açıdan mağdur olan kursiyerlerin meslek edinmeleri sağlanarak kurs süresince almış oldukları harçlıklar ile aile ekonomilerine katkıda bulunuldu. Maddi zorluklar çeken kursiyerlerin mesleki bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine, pasif tüketici olmaktan çıkıp, aktif üretici olmalarına, kendi işlerini kurabilmelerine ve gelir elde etmelerine katkıda bulunmak, istihdam edilebilirliklerini artırarak Otel Restoran, Konukevleri ve Lokantalarda Yiyecek- içecek sektörüne hizmet veren kalifiye elemanlar ve yeni ustaların yetiştirilmelerine olanak sağlanmıştır.

Projenin Son Durumu

 

Proje başarılı bir şekilde uygulanmış ve sona ermiştir.