Arkeoloji Müzesinden Hanlar Bölgesine Turizm Rotası Projesi

Başvuru Sahibinin Adı

:

Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı

Projenin Adı

:

Arkeoloji Müzesinden Hanlar Bölgesine Turizm Rotası Projesi

Projenin Süresi

:

8 Ay

Proje Başlama ve Bitiş Tarihi

:

05.09.2018 / 06.05,2019

Projenin Bütçesi

:

381.978,66.TL

Projeye Finansman Katkı Sağlayanlar

:

Karacadağ Kalkınma Ajansı

286.483,99.TL

ŞURKAV

  95.494,67.TL

Projenin Amacı

:

İlimize gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler, rota üzerinde bulunan Arkeoloji Müzesi girişinde karşılanarak basımı yapılacak gezi rehberi ve yönlendirme levhaları sayesinde Mozaik müzesine, Yöresel Ev Yemekleri Merkezine, Halil-ür Rahman Kültür Sanat Külliyesine, Rızvaniye Balıklıgöl El Sanatları Merkezine, Hz. İbrahim’in doğduğu Mağara’ya ve Hanlar bölgesine ziyaretleri sağlanarak bir turizm rotası üzerinden ilimizin kültürel değerlerinin tanıtılmasının sağlanması.

Hedef Gruplar

:

Yerli ve Yabancı Turistler,
Seyahat Acenteleri,
Tur Operatörleri

Projenin Sonuçları

:

Arkeoloji Müzesinden Hanlar Bölgesine Turizm Rotası Projesi vakfımız tarafından basarıyla uygulanarak sonlandırılmıstır.
Uygulanan Proje ile ilimizin tarih, kültür ve turizm degerlerinin tanıtımının yapılarak ilimizin bir çekim merkezi haline getirilmesi saglanmıs, ilimize olan ilgi artarak turist sayısında artıs gözlemlenmistir.
Proje ile bölgeye turist çekmenin yanı sıra bagımsız olarak turistlerin zaman ve para harcamayacagı birden fazla çekim merkezinin birbirine baglanarak sinerji olusturulması, ziyaretçilerin zaman ve para harcamasını, bu rotalar üzerinde insan hareketliliginin ve yoksul kesimler olmak üzere ekonomik ve sosyal faydanın saglanması amacına ulasmıstır.

Proje Kapsamında Yönlendirme Levhaları, Dergah Balıklıgöl alanına güvenlik kamera montajı, Göbeklitepe Hatıra Parası basımı, Halilürrahman Kültür ve Sanat Külliyesi alanının tamamına peyzaj düzenlemesi, çok amaçlı tanıtım salonu ve Tanıtım Kitapçığı basımı yapılmıştır.  

Projenin Son Durumu

:

Proje sürdürülebilirlik kapsamında vakfımız imkânları ile devam ettirilmektedir.